Zákony a předpisy o pneumatikách

Na vašem voze není možné používat žádnou požadovanou pneumatiku, a proto by pneumatiky, které si vyberete, měly mít schválení pro vaše vozidlo. Pokud jde o pneumatiky, existuje několik dalších předpisů kromě nezbytného schválení pneumatik.

Zde najdete zákony a předpisy pro pneumatiky:

Schválené pneumatiky

Chcete-li zjistit, které pneumatiky jsou povoleny na autě nebo motorce, obvykle pomůže nahlédnout do dokladů k vozidlu. Často se stává, že jsou povoleny i jiné velikosti, ale úpravy je třeba zaregistrovat, jinak registrace a pojistné krytí zanikají. Mnoho výrobců pneumatik nabízí na svých webových stránkách možnost požádat o takto schválené pneumatiky zadáním následujících údajů:

EU štítek pneumatik

Štítek EU Tire Label neboli evropské nařízení o označování pneumatik je pro výrobce pneumatik povinné od 1. listopadu 2012. Štítek EU Tyre Label byl navržen tak, aby posuzoval určitá kritéria pro pneumatiku. Testovány budou tři různé oblasti. Za prvé je to valivý odpor, přilnavost za mokra a valivý hluk, který pneumatika na vozovce způsobuje.

Toto nařízení bylo přezkoumáno a od 1. května 2021 bude nahrazeno nařízením (EU) 2020/740, které bude podléhat novým požadavkům. Tímto nařízením chce EU chránit především životní prostředí. Zákazníci proto musí při nákupu produktů, které v tomto ohledu dosahují dobrých výsledků, hledat štítek EU Tire Label.

Valivý odpor

Valivý odpor pneumatiky má přímý vliv na spotřebu paliva vozidla. Štítek EU Tyre Label používá k testování valivého odporu klasifikaci, kde A znamená nejnižší a E nejvyšší valivý odpor. Pokud věnujete pozornost tomuto bodu při nákupu pneumatik, štítek EU Tire Label jej přiřadí třídám. Stupnice má pouze 5 tříd (A až E), přičemž A je nejúčinnější.

EU štítek pneumatik

Mokrá přilnavost

Přilnavost za mokra je také hodnocena v 5 třídách od A do E na štítku EU Tyre Label. Klasifikace přilnavosti za mokra se týká brzdné dráhy ve srovnání s referenční pneumatikou. Pneumatiky třídy A mají mnohem kratší brzdnou dráhu než pneumatiky třídy E, což může v případě nouze zachránit život.

Hluk

Třetí bod se týká hluku odvalování pneumatiky (od A, B, C), tedy hlasitosti, kterou pneumatika dosahuje při jízdě. Štítek EU Tyre Label ukazuje hladinu hluku odvalování v decibelech. Kromě informací poskytovaných štítkem EU Tire Label je třeba při nákupu pneumatiky vzít v úvahu další faktory, jako je životnost a kvalita pneumatiky. Podle nového nařízení, které bude aktualizováno od roku 2021, existují také možnosti zahrnout (vedle symbolu hluku) do standardního značení symbol pro přilnavost na náledí a/nebo hustém sněhu.

Pneumatiky určené do těžkých sněhových podmínek mají na své bočnici symbol „3 vrcholy a sníh“ nebo „Alpine“. Severské zimní pneumatiky pro použití na zledovatělém povrchu nesou nový symbol představující ledový stalagmit.

U každého označení typu pneumatiky je QR kód s odkazem na EU databázi produktů (EPREL).

O významu štítku EU Tire Label se nakonec musí rozhodnout každý zákazník.

Povinnost vozit rezervní kolo

Mnoho motoristů si klade otázku, zda je náhradní kolo nutností. Odpověď spočívá ve skutečnosti, že mnoho výrobců automobilů již nevybavuje svá nová vozidla rezervním kolem, ale pouze opravnými sadami. Přesto by to určitě udělali, kdyby to bylo nutné. A skutečně, na rezervní kolo nebo sadu na opravu pneumatik neexistuje žádný zákon. Přesto by mělo být ve vašem zájmu mít řešení pro defekt pneumatiky. A všimněte si, že na rozdíl od použití rezervního kola musíte po použití opravné sady okamžitě zajet do nejbližšího servisu.


Zpět na začátek